Dokončit poutavou knihu trvá tři nebo čtyči roky. Pokud jde o váš životní příběh, může to trvat celý život. Rozhodnout se publikovat svůj životopis nebo alespoň něco jemu blízkého vyžaduje odvahu a vytrvalost, takže gratulujeme! Zde najdete šest tipů, jak o sobě napsat dokonalý příběh.
Krok 1: Analyzujte se
V první řadě si udělejte čas na analýzu sebe sama a svých emocí. Zamyslete se nad svými zážitky z dětství. Vzpomeňte si na všechny okamžiky, které vás mohly formovat jako člověka. Zeptejte se sama sebe,
- Byla jsem jako dítě respektována?
- Byly mé názory vzaty v úvahu?
- Vycházeli mí rodiče spolu, a pokud ne, jak mě to mohlo ovlivnit?
- Čekalo se ode mě, že budu perfektní?
Odpovězte na tyto otázky s upřímností a přejděte do svých let dospívání. Jak se k vám tehdy chovali? Jaká byla škola pro tebe? Byl jsi někdy šikanován?
Dále byste měli sledovat své nálady. Veďte si deník a zapisujte si během dne své myšlenky, emoce a reakce. Analyzujte své poznámky každý týden, abyste zjistili, zda jste pokročili. Pokud jste se někdy během dne cítili „smutně“, snažte se pochopit proč. Proveďte další analýzu a zeptejte se proč tolikrát, kolikrát budete potřebovat.
Poté přejděte ke svým vzorcům myšlení. Kdy myslíte pozitivně, kdy negativně? Co způsobuje tyto myšlenky? Myslíte, že to může mít něco společného s vašimi zážitky z dětství? Propojte vše zpět se svou minulostí, abyste o sobě objevili ještě více informací.
Pochopení vašeho typu osobnosti může také poskytnout významný pohled na lepší sebepochopení. Jste introvert nebo extrovert? Jste neurotický? Je vaše myšlení pozitivní nebo negativní? Zjištění těchto vzorců bude základem vašeho příběhu.
Krok 2: Vytvořte seznam
Je čas provést analýzu celého vašeho života a upozornit na zlomové body. Chcete-li napsat vynikající příběh, musíte podtrhnout vrcholy svého evolučního cyklu. Jak ses sem dostala? Co vám pomohlo stát se člověkem, kterým jste dnes? Co jsi za celý život zažila? Například traumatický rozchod vás mohl změnit nepředstavitelným způsobem.
Krok 3: Vyplňte mezery
Už jste si podtrhli klíčové body svého života, je načase je rozvinout. Udělejte si čas na rozvedení každého bodu. Přidejte do příběhu detaily – zdůrazněte své pocity a myšlenky. Pokud popisujete jeden ze svých vzteklých okamžiků, zdůrazněte emocionální boj, kterým jste prošli. Zdůrazněte fyzické důsledky této události. Buďte důkladní ve svých vysvětleních a dejte čtenářům pocit, že tento boj prožívají přímo po vašem boku.
EL Doctorow jednou řekl : „Dobré psaní má ve čtenáři vyvolat pocit – ne skutečnost, že prší, ale pocit, že na něj prší.“
Tip: Použijte své smysly
Abychom si vybavili minulé události, musíme se vrátit ke svým čichům, hmatům nebo chuti. Pokud máte spisovatelský blok a nemůžete se z něj dostat, použijte své smysly a klidně se vraťte na to místo, udělejte si výlet nebo si uvařte jídlo, co vám tu dobu připomene. Využít také můžete různé vonné olejíčky nebo svíčky.
Krok 4: Najděte akci
Je čas proměnit svou životní zkušenost v dokonalý příběh. Proto se musíte proměnit v hlavního hrdinu a začít znovu vytvářet své vzpomínky krok za krokem. Zamyslete se nad tématem, které budete používat. Najít to může být náročné. Zeptejte se sami sebe: „Jaká je hlavní otázka mého příběhu?“ Způsob, jakým na tuto otázku odpovíte, bude tvořit vaši závěrečnou práci.
Také se ujistěte, že do své práce zahrnete jak drama, tak napětí, protože to ještě více upoutá pozornost vašich čtenářů. Ocitneme se na rozcestí a uvědomme si, že obě cesty nikam nevedou – co teď budeš dělat? Rozšiřte své pocity bezmoci a zmatku (toto je jen příklad).
Pokud chcete do svého příběhu vnést více akce, zahrňte do něj dialog. Každá z vašich postav musí mít zvláštní hlas a typ osobnosti. Ujistěte se, že každá z vašich postav zní jedna od druhé jinak – jinak do hry vstoupí monotónnost a můžete riskovat ztrátu publika. Když už jsme u toho…
Krok 5: Zaměřte se na publikum
Váš příběh bude záviset na publiku, kterému píšete. Pokud například váš příběh ukazuje na bojující teenagery, váš tón a styl psaní se budou lišit, než když píšete pro spíše dospělou veřejnost. Zaměřte se na publikum, kterému chcete příběh prodat, a použijte správné techniky psaní. Pokud chcete vynikající výsledky, vaši čtenáři se musí spojit s vašimi pocity a emocemi.
Krok 6: Konečné úpravy
Na konci procesu psaní nezapomeňte svou práci upravit a zkorigovat. Pokud musíte, nakreslete si spoustu návrhů. Vylaďte svůj příběh a přidejte do něj přirozené efekty, jako třeba poutavé fotografie a nebo obrázky, které vizuálně podpoří smysly čtenáře.
Poznejte pravidla hry a porušte je, abyste vynikli! To můžete třeba tím, že budete sdílet i to, co né každý v online udělá a to třeba něco opravdu silného z dětství. Bud´te originální formou, jakou příběh vyprávíte. Na blogu můžete příběh rozdělit na kapitoly a doplnit je třeba videokoláží z vašich fotek s poutavou hudbou.
Slovo na závěr
Psaní vašeho osobního příběhu bude vyžadovat čas, trpělivost a odhodlání, ale rozhodně to bude stát za to. Hodně štěstí na vaší cestě!