Vypracujte si osnovu článku – VŽDY!
Než se posadíte k psaní příspěvku na blogu (nebo k jakémukoli jinému obsahu), měli byste si vytvořit přehledný obsah. To není volitelné – je to zásadní krok.
Jakmile si vyberete téma, o kterém chcete psát, vytvořte v seznamu nápadů, které jste si zapsali do prvního bodu osnovy článku.
Osnova by měla obsahovat nadpis nebo hlavní body, které chcete v těle vytvořit, a závěr.
Ukázka zkrácené verze osnovy článku:
Téma článku: „X tipů, co číst tuto zimu pod peřinou, aneb probereme novinky“
Obsah/hlavní body článku: seznam knih a autorů, stručná anotace knihy, ukázka z knihy, má vlastní recenze na každou knihu, odkazy, kde knihy zakoupit
Závěr: Shrnutí, co je dle mě nejlepší knihou pro tuto zimu, co je vhodné jako dárek a pro koho, kniha kterou čtu právě teď já.
Zdroj: https://www.freepik.com/
Zde je další například osnovy článku, ovšem trochu delší verze:
Titulek:
Proces ve 3 krocích, který promění příležitostné návštěvníky v kupce
Proč návštěvníci vašeho webu nekupují vaše digitální produkty?
Odpověď vám leží přímo pod nosem: Nezachovali jste je, a proto vám nevěří natolik, aby na ně utráceli své těžce vydělané peníze.
Ale dobrá zpráva je, že to tak nemusí být. Chci vám ukázat, jak z příležitostných návštěvníků stránek udělat kupce. Toto se vám bude líbit
Čti dál…
Podnadpisy:
i). Zachyťte e-mailové potenciální zákazníky pomocí přihlášeného formuláře
ii). Spusťte program péče o olovo
iii). Nabídka MVP (minimální životaschopný produkt)
Závěr
Tady to máš. Tříkrokový vzorec pro zajištění toho, aby příležitostní návštěvníci vašeho webu procházeli vaším marketingovým trychtýřem a byli nadšení z nákupu vašeho produktu.
Pokud jste do svého blogu ještě nepřidali přihlašovací formulář, udělejte to hned. Poté přesměrujte provoz na svou vstupní stránku a začněte s procesem péče o zákazníky.
Když začnete psát blogový příspěvek můžete pak, díky vytvořené osnově, snadno přeskakovat jednotlivé části, podle toho, jak vám proudí myšlenky, jelikož budete mít před sebou vzhled konečné verze článku a snadno tak myšlenky upravíte dle osnovy tak, aby měl článek hlavu a patu. Už víte, co by mělo do podnadpisů jít, ještě předtím, než se tam dostanete, takže vám to pomůže zůstat soustředěnými.
Já některé příspěvky píši jen tak, jak mi přichází myšlenky – zejména můj deníček nebo nějaké novinky. Když však píši recenze na knihy či jiné produkty, mám předem sepsanou osnovu na papíře na stole, podle které článek píši. Jednak chci zachovat styl takových článků stejný a za další ráda přeskakuji a kdybych psala to, co mě zrovna napadne, vznikl by z toho pěkný guláš 😀
Jak postupovat při psaní článků se můžete inspirovat v tomto příspěvku.
Úvod by měl být poutavý a strhující stejně jako nadpis článku, který čtenáře zaujme a přiměje ho si článek přečíst.
Tipy pro vás:
- JAK NAPSAT TITULEK, KTERÝ ZAUJME
- Titulek je základ článku. Jak napsat 10x účinnější nadpis a přivést na web 30 000 lidí za 500 Kč
- Jak vytvořit nadpis článku, který proklikne 95 % návštěvníků blogu
Samotné tělo článku by pak mělo být pro čtenáře snadno čitelné, což znamená přehledně stylizované (odrážky, podnadpisy, tučně zvýrazněné důležité informace, obrázky, grafy, odkazy ….), díky tomu udržíte čtenářovu pozornost a on snadno a rychle zjistí, co mu článkem chcete sdělit. Nezapomeňte také na klíčová slova, která jsou velmi důležitá pro SEO.
Nikdy nezapomeňte na závěr článku, kde shrnete podstatné informace z obsahu celého příspěvku a přidáte výzvu k akci (sdílet článek, přidat komentář, zapojit se do soutěže, přečíst si recenzovanou knihu…)
Je zřejmé, že ne každý přečte každé slovo nebo větu ve vašem příspěvku na blogu. Čtenáři, kteří sledují příspěvky více blogerů často nečtou celý článek, stačí jim přečíst úvod, proletět zvýrazněné texty v článku a přečíst si závěr a vědí, o čem jste jim chtěli napsat a když je téma bude zajímat více, přečtou si článek teprve později celý.
Nebojte se zdokonalit osnovu hned několikrát, než se pustíte do samotného psaní. Koneckonců, je to jen obrys vašeho článku, dokonce ani první koncept. S osnovou můžete snadno rozvinout své myšlenky a vyjádřit tak lépe své myšlenky, které chcete v článku sdělit.
Výhodou předem napsané osnovy je, že vám ušetří čas při dělání korektur na článku, jelikož už před samotným psaním si utřídíte myšlenky a rozvrhnete je tak, aby na sebe pěkně navazovali. Tím nezpůsobí váš myšlenkový pochod chaos v článku a nebudete ho muset několikrát přepisovat či „přeskládávat“.
Ať už jste začátečník nebo zkušený nebo dokonce úspěšný autor blogů, vždy začněte s osnovou. Ulehčí vám to život i blogování!
Shrnutí úkolů pro dnešní den:
- před dalším psaním článku si udělejte osnovu
- udělejte si z psaní zvyk a pište si osnovy článků třeba i na další dopředu
- těm opakujícím se článkům (například recenze) udělejte „unierzální“ osnovu, kterou vždy upravíte dle aktuálního recenzovaného produktu