Možnosti, kde si mohu založit svůj blog

Možností, kde si můžete založit blog je opravdová spousta. Jsou to jednak redakční systémy, kde nejznámější je asi WordPress, ale také blogovací platformy jako třeba Blogger, která je mezi blogery velmi populární.

No aby jste měli možnost výběru, projdetě si celý seznam, který jsem pro vás připravila. Ale pro účely tohoto kurzu budeme využívat redakční systém WordPress, který za sebe mohu doporučit pro jeho nekonečné možnosti.

Redakční systémy

Redakční systémy neboli CMS (content management system) usnadňují správu obsahu a online prezentaci mnohým významným firmám. Důvod je jednoduchý – protokol CMS je již napsaný a k obsluze systému stačí jen internetový prohlížeč a připojení.

V současné době existují různé redakční systémy. Všechny mají své výhody i nevýhody. Při výběru je potřeba brát zřetel na to, co od systému očekáváte, jaké máte požadavky. Nejlepší metodou je samozřejmě ZKUSIT TO. V tomto článku vám představíme ty nejznámější systémy. 

Nejvíce oblíbené a hojně používané systémy jsou tři. Řeč je o WordPressu, Joomle! a Drupálu. Systémy psané v protokolu PHP, které patří do kategorie open source, což znamená, že na jejich vývoji se podílí stovky lidí po celém světě. Systémy jsou dostupné k instalaci zdarma. Jejich další výhodou je čeština, která umožňuje, že jsou systémy snadno ovladatelné. Zvládne je tedy používat i úplný začátečník. 

WordPress

WordPress je jeden z nejznámějších redakčních systémů. Používá ho více než polovina internetovýchn projektů. Tento systém byl byl založen, aby na něm běžely právě ony blogy, ale dnes už na něm nalezneme rozsáhlé projekty či dokonce sociální sítě, které fungují za pomoci pluginu BuddyPress. 

Na vývoji WordPressu se podílí stovky lidí, čímž ho staví před konkurenci, kde na projektech pracuje jen pár jedinců. 

Díky velmi jednoduché instalaci pluginů a widgetů je snadné rozšiřovat stránky směrem, jakým potřebujeme. Dá se říci, že WordPress je velice flexibilní. Pomocí pluginů a vlastních témat můžete proměnit WP na sociální síť, diskusní fórum, elektronický obchod a mnohem, mnohem víc. K dispozici jsou také integrované funkce pro vytváření sítí blogů nebo jiných víceblogových instalací z jedné základní instalace.

SILNÉ STRÁNKYSLABÉ STRÁNKY
Obrovská komunita vývojářůStandardní instalace může přinášet mnoho bezpečnostních problémů
Bezplatné a placené pluginyWordPress je cílem mnoha heckerů
ZdarmaBez zálohování webu můžeme snadno přijít o obsah
Jednoduchá instalace i obsluhaBez správného nastavení se stávají stránky obětí spamu
Mnoho krásných šablonNáročnost na server
Správa stránek odkudkoliv
Volba rolí ostatních uživatelů webu
Možnost plánovat příspěvky

Silné a slabé stránky WordPressu, zdroj: vlastní

Joomla!

Redakční systém Joomla! používají pro své webové stránky velmi významné společnosti včetně MTV, Harvardské univerzity a IHOP. Rovněž je vhodný pro back-endové sítě (čili sítě, které nejsou veřejně přístupné) a právě k tomu účelu jej používá Citibank. Redakční systém Joomla! byl kromě běžných webových stránek používán téměř na vše, od systémů pro řízení majetku přes rezervační systémy až po komplexní firemní adresáře.

Joomla! má dlouhou historii vývoje. Co se vývoje týče, pracuje na jejím vývoji více než 200 000 uživatelů a přispěvatelů. Není tak žádný problém vyhledat potřebné informace či výukové programy. Stejně jako u WordPressu i zde nalezneme mnoho plugin a nástrojů pro rozšíření funkcionality. 

I když pro systém Joomla! existuje mnoho témat, kvalita mnohých není srovnatelná s tím, co je k dispozici pro WordPress. Přesto je k dispozici několik skvělých témat, pokud jste ochotni jich dlouze hledat.

SILNÉ STRÁNKYSLABÉ STRÁNKY
Více než 7000 rozšířeníNedostatek kvalitních témat
Velmi aktivní uživatelská komunitaRozhraní není tak uživatelsky přívětivé jako u některých jiných redakčních systémů
K dispozici velké množství dokumentacePro jednoduché stránky může být zbytečně pokročilý

Silné a slabé stránky systému Joomla!, zdroj: vlastní

Drupal 

Drupal patří mezi ty nejlepší redakční systémy vůbec. Mezi uživateli je velmi populární vzhledem k funkcím a snadnému používání. Vytváří interní i externí weby prostřednictvím mnoha nástrojů a organizace obsahu je s ním skutečně jednoduchá. Jeho služby využívají i světově známé společnosti, jako je například Popular Science, New York Observer, Sony Music nebo Fast Company. 

Komunita redakčního systému Drupal je velmi rozšířená a aktivní na různých kanálech, fórech, a vytváří i akce. Samozřejmě nechybí ani přehledná dokumentace, kterou vytvořila sama komunita. Nachází se zde vše, co potřebujete vědět od instalace po tvorbu webů a modulů. 

Modulů pro Drupal existuje více než 6000. Tohle číslo vám dává přímo neomezené možnosti. Můžete si vše dělat přesně tak, jak vy sami chcete. Bez složitého programování a zdržování se. Slabou stránkou Drupalu je pak nedostatek kvalitních bezplatných a komerčních témat. Celkově systém vytváření témat by pro vás mohl být složitý. Ovšem podpora komunity, velká nabídka modulů a další výhody vám rozhodně stojí za to. 

SILNÉ STRÁNKYSLABÉ STRÁNKY
Robustní podpora komunityPro jednoduché weby může být zbytečně pokročilý
Více než 6 000 modulůNedostatek kvalitních bezplatných a komerčních témat
Velká podpora systémuSystém vytváření témat je poměrně složitý

Silné a slabé stránky systému Drupal, zdroj: vlastní

TextPattern

Menší popularitě se ovšem těší redakční systém TextPattern, který je taktéž zdarma a najdeme u něj jak silné, tak slabé stránky. Doporučuje se méně technicky zdatným uživatelům, kteří nemají mnoho zkušeností v této oblasti. TextPattern má udělanou skvělou dokumentaci s online manuálem pro začátečníky. Komunita je však diametrálně menší jak u zmíněného Drupalu. 

Jeho hlavní výhodou je jednoduše použitelné rozhraní. Systém používá nástroj zvaný Textile, který slouží k rychlému převedení textu na validní kód XHTML v článcích. Vyhledávání a zobrazení obsahu je snadno ovladatelné díky speciálnímu značkovacímu systému. TextPattern je flexibilní a hodí se pro weby různých velikostí. 

Nerozmazluje své uživatele množstvím témat a šablon jako Drupal. Najdeme zde jen něco málo okolo 120 témat rozhraní koncových uživatelů. K dispozici jsou také témata pro administraci, tudíž si můžete přizpůsobit uživatelské prostředí dle svého gusta. 

TextPattern nabízí zhruba 700 pluginů, které zahrnují galerie obrázků, navigaci, archívy, funkce administrace či vlastní pole a mnohé další. Je to sice méně oproti jiným systémům, ale dostačující pro nenáročné uživatele. Společně s módy (je jich zhruba 50+) rozšiřují funkčnost a zvětšují výkonnost redakčního systému TextPattern.

Contao (dříve TYPOlight)

Redakční systém Cantao můžeme znát pod dřívějším názvem TYPOlight. Jako předchozí systémy je i tento zdarma. 

Jeho uživatelské rozhraní začleňuje Ajax i další funkcionality Web 2.0 ke zlepšení použitelnosti. Nabízí pokročilé funkce ke snadné úpravě obsahu, jeho editace či obnovení předchozích verzí obsahu.

K dispozici máte také vestavěné moduly vhodné pro běžného uživatele, jako je například modul kalendáře (celodenní, vícedenní), dále vestavěný modul newsletter, který podporuje zasílání e-mailů ve formátu HTML i jako prostý text. Dále stojí za zmínku například modul zprávy/blog, který obsahuje podporu více kategorií, archivů, komentářů, nejlepších příspěvků a podobně. Na výběr je samozřejmě ještě z mnoha různých modulů. 

Mezi slabé stránky patří určitě fakt, že kvalitní i nekvalitní témata jsou obtížně dostupná. To ovšem není problém pro designéry, kteří plánují vytvářet své weby od úplného začátku. Rozhraní pro administraci je pomalé a ne zrovna promyšlené, proto je doporučován spíše menším webům, které neobsahují desítky až stovky stránek. 

SilverStripe

Bezplatný systém SilverStripe je vhodný spíše pro vývojáře a designéry, kteří se orientují v kódech. Základní funkce v administraci webu jsou snadno proveditelné. Obsahuje výukové materiály pro začínající vývojáře. Těší se velké popularitě (byl stažen více než 350 000krát) a stojí za ním obrovská vývojářská komunita. Vývoj kódu řídí společnost SilverStripe LTD, která je přítomna neustále na telefonu, pokud máte nějaké otázky. 

Nabízí ovšem pouze něco málo okolo 150 modulů, jako jsou blogy, formuláře a fóra. Kód je izolován v Sapphire, designéři tedy mohou stylizovat design webu pomocí kódu HTML a CSS. Podporuje také více šablon stránek pro podporu různých potřeb. 

SilverStripe má vysoce výkonné nástroje pro vytváření obsahu. Pokud například máme více redaktorů, pak můžeme nastavit různé úrovně oprávnění v různých částech webu. Nastavit si můžeme vlastní systém schvalování obsahu a přednastavit si publikování v určitých datech. K dispozici však není příliš mnoho kvalitních témat. 

Umbraco

Redakční systém Umbraco poskytuje designérům dokonalou kontrolu nad designem webu a zaměřuje se na webové standardy a otevřený systém šablon. Na tomto systému je vytvořeno mnoho oblíbených webů, včetně webových stránek Heinz a ABBA. Nabízí bezplatné i placené výukové materiály a podporu. Pro začátečníky jsou k dispozici startovací sady a motivy. Primární doplňky jsou však placené. 

Umbraco je výkonný a flexibilní systém pro weby a intranety. Do webu lze také snadno integrovat obsah ve formátu technologií Flash a Silverlight. Správa obsahu probíhá pomocí stromového zobrazení webových stránek. Umožňuje nastavit vlastní prezentaci informací o obsahu. Můžete tedy vidět jen to, co skutečně potřebujete. Podporuje verzování, plánované publikování a náhledy. 

Velkou výhodou tohoto systému oproti jiným je, že dobře funguje s obsahem vytvořeným v programu Microsoft Word. Můžeme tedy psát jednoduše obsah ve Wordu a poté jej přemístit do redakčního systému.  

Umbraco má bohatou podporu vývojářů a designérů co se týče přizpůsobení rozhraní administrace pomocí vlastních aplikací. Vývojáři mají spousty možností vlastních aplikací, které mohou využít. Předvytvořená témata pro koncové uživatelské rozhraní nejsou k dispozici. 

concrete5

Další výkonný redakční systém má výhodu v tom, že může být použit i jako framework pro vývoj webových aplikací. Navrhování webů s concrete5 je jednoduché. Naprogramovat si můžeme vlastní témata pomocí kódů HTML a CSS nebo si přetvořit styly z počátečního tématu. Znáte-li jazyk PHP, pak můžete používat i vlastní šablony. 

Hlavní výhodou concrete5 je jeho funkcionalita textového editoru. Můžete snadno upravovat stránky rovnou při jejich prohlížení. Pokud nejste technicky zdatný a vaše práce je teprve v začátcích, tuto silnou stránku tohoto redakčního systému rozhodně oceníte. 

Mezi slabé stránky patří rozhodně finanční náročnost. Mnoho užitečných a základních pluginů jsou drahé a také ta nejlepší témata jsou placená. Placená podpora je drahá, pokud u nich nemáte hosting. 

Concrete5 se pyšní aktivní rostoucí komunitou vývojářů. Dokonce se řadí mezi nejrychleji rostoucí komunitou mezi open source redakčními systémy. K systému snadno dohledáme návody a podporu, a to dokonce i podporu oznamování incidentů, pokud se setkáme s problémem, který nelze vyřešit na fórech. 

CushyCMS

CushyCMS je jediný hostovaný redakční systém zde zmíněný. K dispozici máte bezplatnou verzi s omezenou funkcionalitou. Pro někoho dostačující, ovšem neumožňuje například používat vlastní logo nebo vlastní název domény v administrativním panelu. Pokud tedy nepotřebujete mít vlastní značku v panelu pro administraci, můžete jej využívat k podnikání. Placená verze pak nabízí mnohem více funkcí, včetně podpory nastavení značky, ovšem je poměrně drahá. 

CushyCMS umožňuje vašim klientům upravovat jejich vlastní obsah. U účtu systému CushyCMS můžete určovat, které části webu mohou klienti upravovat. CushyCMS neobsahuje žádné pluginy nebo předdefinované motivy. 

CushyCMS bychom doporučili spíše menším webům, jelikož pro mnohé typy webů je příliš základní.  Ocení jej designéři, kteří nemají mnoho zkušeností. Začátky jsou velmi jednoduché a rychlé. 

Nejvhodnější pro blog jsou samozřejmě WordPress vzhledem k jednoduchosti i množství šablon a pluginů, které nabízí. 

Blogovací systémy

Blogovací systémy umožňuji uživatelům mít svůj blog k vytváření vlastního obsahu. V současnosti existují desítky systémů, které vám nabídnou nejrůznější služby. Říct, který systém pro blogování je ten nejvhodnější je složité, jelikož záleží především na potřebách blogera a očekávaném výsledku. 

“Blog je v mnoha směrech nepřetržitou konverzací” 

Andrew Sullivan

Medium

Někde na rozmezí blogovacího systému a obsahové platformy se nachází Medium. Originalita rozhraní se mu rozhodně nemůže popřít. Systém je bezplatný. Velkou nevýhodou je fakt, že zde nemůžete mít vlastní doménu. Pro začátek doporučujeme vyhledat různé blogy a zjistit, jak vypadají, jaké jsou možnost, jak i váš blog může vypadat. 

Tumblr

Blogovací platforma Tumblr se těší velké oblibě u mnoha blogerů. Patří také mezi ty nejznámější. Opět je bezplatný. Slouží především k publikaci fotografií a také fotogalerie zde vypadají velmi dobře. Populární je zejména u dívek, které nejen inspirují, ale také hledají inspiraci. 

Linkedin 

Na rozdíl od Tumblr si Linkedin nenašel tolik příznivců. Blogovací platforma je výrazně omezená, nenabízí tolik funkcí a rozhodně není vyhledávaná u čtenářů. V základním provedení je zdarma. 

Blogger

Tato blogovací platforma si v minulosti zažila velký boom. Ne jedna bloggerka či blogger si ji oblíbili. K dispozici je zdarma, nabízí mnoho funkcí a možností. Ovšem její velkou nevýhodou je fakt, že se již dále nevyvíjí. Mnoho uživatelů by řeklo, že již není tolik aktuální a potřebovala by obnovit. 

Blogy na iDnes. 

Webová stránka www.idnes.cz vám nabízí si vytvořit svůj vlastní blog. Nejedná se o blogovací platformu v pravém slova smyslu. Primárně je iDnes web, kde jsou sdělovány aktuální informace z celého světa. Možností jako blogger mnoho nemáte. Jste výrazně omezeny zásahy z venčí, v designu nejsou žádné možnosti a psát nemůžete vždy o tom, o čem byste rádi. 

Blogy na Lidovky.cz 

Lidovky.cz také nabízí možnost vlastního blogu na této webové stránce. Opět je zde mnoho omezení a takřka žádné možnosti, jak si blog udělat osobitý. 

Blogy na Lupa.cz

Stejný příklad jako u iDnes.cz a Lidovky.cz. Opět si můžete vytvořit svůj vlastní blog na této stránce a využít tak popularity a čtenosti na tomto webu. Ovšem počítejte se značným omezením.  

Blogy na Aktuálně.cz 

Aktuálně.cz poskytuje bloggerům možnost přispívat svými články. Opět to však není blogovací platforma, proto neočekávejte bůhvíjaké možnosti. 

Blogy na SME.sk

Dalším příkladem je slovenský webový portál sme.sk. 

InfoBlog

InfoBlog není tolik rozšířený a rozhodně ani známý. Je to další systém, který umožňuje vytvoření svého vlastního blogu. Je to jednoduché, rychlé a navíc zdarma. 

Blog Píše.cz

Blogeři mohou své články publikovat také na webové stránce pise.cz. Založení blogu je jednoduché a rychlé. Možnosti jsou sice omezené, ovšem čtenáři se mohou snadno orientovat v jednotlivých kategoriích, kde jsou články na určité téma (například celebrity, literatura, sport…). 

Webnode

Webdone se svým rozhraním velmi nápadně podobá blog.cz. Vytvoření blogu je zdarma, možností je vskutku požehnaně. Také umožňuje tvorbu vlastní domény. 

Squarespace 

Squarespace má jednu velkou nevýhodu, a to sice, že je placený. Pro ty, jež mají problém s angličtinou, to také není, jelikož česká verze webu neexistuje. V České republice tento blogovací systém či nástroj pro vytváření webu není tolik rozšířený. 

Posthaven 

Podobným příkladem je také Postahaven. Opět není zdarma a opět není v českém jazyce. Dokonce i možnosti jsou omezené, proto je potřeba zvážit, zda za ty peníze stojí. 

Ghost 

Ghost má buď placenou, nebo neplacenou verzi. Vyžijí se na něm lidé, kterým kódy nejsou cizí a ve tvorbě webů jsou pokročilejší. 

Kirby

Také Kirby se bude zamlouvat spíše vývojářům a kodérům. Jedná se o placený systém. Blog si hostujete sami a zajímavé je také to, že nepoužívá databáze.  

Svbtle 

Další základní platformou pro blogery je Svtble. Za to, že můžete psát a vytvářet obsah si připlatíte. Možností přizpůsobení není zrovna požehnaně, proto se hodí spíše pro nenáročné uživatele. 

Postagon 

Ani Postagon nepatří mezi nejoblíbenější systémy, kde si zařídit svůj vlastní blog. Každý měsíc si za tuto možnost připlatíte, ačkoliv možnosti přizpůsobení nejsou příliš velké. 

Contentful 

Contenful je vhodný zejména pro vývojáře. V praxi slouží k tomu, že si zde vytvoříte svůj vlastní obsah a poté potřebujete jiný systém, v kterém vytvoříte výslednou podobu webu. Není to zdaleka tak jednoduché. 

Anchor 

Anchor je k dispozici zdarma. Hostovat si jej musíte sami, což pro vás znamená hodně kódování. 

Silvrback 

Tento blogovací systém patří mezi ty dražší. Zato však máte k dispozici blog, který vypadá vskutku luxusně. Nápadité designy a možnosti se mu rozhodně nedají upřít. Důležitá informace – není v českém jazyce.

Livejournal 

Velmi dlouho je na scéně Liverjournal. Mnoho lidí mi pravděpodobně řeklo „starý dobrý Liverjournal“. K dispozici je v anglickém jazyce a za jeho provoz si musíte zaplatit. 

Jekyll

V tomto případě se nejedná o blogovací systém, ale o generátor statických webů. Obsah tvoříte v textových souborech a Jekyll vám z článků vytvoří hotový blog. Orientace v HTML je žádoucí. 

Postach.io 

Tato webová stránka dokáže Evernote proměnit v blog nebo webovou stránku. 

Tinypress

Tiny press je k dispozici zdarma. Ovšem je k němu potřeba GitHUb, díky kterému můžete s vašim blogem/obsahem pracovat přímo. Je to spíše složitější a zdlouhavější práce.