Úvod do světa blogování

“Ve skutečnosti si vy nenacházíte publikum pro svou práci: lidé si najdou vás. Ale být dobrý nestačí. Abyste se dali najít, musíte být vyhledatelní.” 

Austin Kleon

Slovo “webblog” se u nás poprvé objevilo v roce 1997. Dva roky později se už setkáváme také se slovem “blog”. Myšlenky, o něž se blogování opírá, se však vyvíjely již v raných dobách internetu v průběhu devadesátých let. Standardním způsobem sdílení nápadů na internetu před rokem 1990 byla účast na diskuzních skupinách, což byla v podstatě moderovaná fóra pro výměnu názorů: jejich členové v nich zveřejňovali své poznámky a myšlenky, k nimž potom měli přístup autorizovaní členové skupiny. Spolu s tím, jak přibývalo uživatelů webu, se začala rozvíjet myšlenka vedení on-line deníku: část svých stránek začali lidé vyhrazovat pro pravidelné zveřejňování zpráv o tom, co prožili a co je v jejich životě nového. Jedním z průkopníků psaní takového deníku byl student pennsylvánské Swarthmore College Justin Hall, který začal v roce 1994 provozovat stránku nazvanou “Justinovy linky z podzemí”, na níž návštěvníkům sděloval informace ze svého každodenního života.

Internetové blogy se stávají v posledních letech průkopníky internetového bussinesu. Mnoho podnikatelů jej využívá pro zvýšení svých tržeb či povědomí o své značce. Někteří ho však využívají pro přímý prodej, jedná se o tzv. digitální nomády, kteří svůj koníček přetvoří v bussines, který jim vydělává z pohodlí jejich domova či na cestách. Mnoho takových digitálních nomádů totiž cestuje po světě a vydělávají přes svůj blog pomocí affiliate marketingu. Ten se stal za v posledních letech velice oblíbeným výdělkem u většiny blogerů. 

Přijde doba, kdy bude blogem vydělávat více než polovina národa. Je proto vhodné zjistit, jaký nástroj pro tvorbu internetového blogu, který se stane výdělečným projektem, je ten nejlepší a obstojí všechny požadavky “digitálních nomádů”. 


 „Digitální nomád je nezávislý profesionál, který může pracovat pro své klienty distančně ze zahraničí jen pomocí notebooku a mobilu. Jeho nomádská dovolená vypadá typicky tak, že pracuje v průměru pár hodin denně a jinak si užívá pobyt jako každý jiný turista; s rodinou, partnerem či přáteli; dělá několikadenní výlety; poznává místní lidi apod.“ – Robert Vlach