Výběr vhodné šablony a základní nastavení WordPressu

Po instalaci, která je popsána v kapitole č. 4 jsme v hlavním panelu administraci WordPressu vybrali vhodnou šablonu pro nový blog. Máme dvě možnosti, jak vybrat vhodnou šablonu. Buď si můžeme vybrat jednu z tisíce šablon, které jsou dostupné zdarma a jsou přímo v administraci webu v sekci “VZHLED” nebo si trochu připlatit za prémiovou šablonu. Jestli investovat či neinvestovat do šablony popisuje velice pěkně Roland Vojkovský na svém webu www.vojkovsky.sk.

“Chcete blog s jednoduchým dizajnom, kde budete pridávať napríklad svoje zápisky z ciest? V tom prípade si dobre vystačíte aj s témou zadarmo.

Chcete web, na ktorom si budete môcť všetko „vyskladať“ podľa seba a to úplne bez programovania? Ak áno, tak vám odporúčam investovať do prémiovej témy.”

Výhody šablony zdarma: 

  • je vhodná pro nevýdělečné projekty
  • ideální na klasické blogování i složité projekty, kde si vystačíme s přednastaveným vzhledem

Výhody prémiové šablony:

  • jsou lépe naprogramované = vyšší bezpečnost, rychlost
  • v případě nejasností je dostupná podpora, což u šablon zdarma moc zvykem není
  • žádný odkaz na autora šablony v patičce stránky
  • častější aktualizace

V našem případě nám postačí šablona “Writee Grid”, která je zdarma, ale splňuje požadavky a nároky blogerky. 

Obrázek č. 12: Šablona “Writee Grid”

Po nainstalování a upravení šablony podle potřeby ještě pár úprav, aby blog vypadal dobře. Je třeba si v sekci “NASTAVENÍ” změnit URL odkazy. Na výběr je hned z šesti možností. Pro naše potřeby postačí možnost “Název příspěvku”, kdy v URL odkaze je zveřejňován pouze název příspěvku bez data či v základní podobě.

Obrázek č. 13: Trvalé odkazy

Je třeba také upravit obecné nastavení. Někomu to může připadat zbytečné a nudné, ale věřte, že je to důležité. V sekci “NASTAVENÍ” je třeba změnit slogan z původního “Jen další WordPress stránka” na něco mnohem atraktivnějšího, co vystihne nový blog. V našem případě si blogerka přála slogan “VŠE CO MĚ OBKLOPUJE. VŠE CO MĚ INSPIRUJE.” 

Taktéž je nutná kontrola časové zóny, začátku týdne a formát data a času.  

V sekci “PŘÍSPĚVKY” smažeme demo příspěvek “Ahoj světe!” a vytvoříme si nový první příspěvek na blog.